5

Bezpieczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

W dobie kryzysu i niepewnych posad pracowniczych coraz więcej osób skłania się do oszczędzania swoich pieniędzy. Niepewna przyszłość zmusza niejako do zabezpieczenia swojego bytu finansowego poprzez oszczędzanie i inwestowanie kapitału.

Do najchętniej wybieranych instrumentów lokowania finansów należą lokaty bankowe, konta oszczędnościowe i polisolokaty, które bez zbędnego ryzyka pozwalają zamrozić pieniądze, a przy tym zarobić na odsetkach. Można więc śmiało powiedzieć, że oszczędzanie jest po prostu trendy. Świadomość posiadania pieniędzy na „czarną godzinę” sprawia, że ludzie są szczęśliwsi, a przy tym śpią spokojnie i nie muszą martwić się o jutro.

Liczne instrumenty finansowe pozwalają na wybór sensownej opcji pomnożenia swojego kapitału. Rynek jest bardzo bogaty, jeśli chodzi o możliwości lokowania swoich pieniędzy. Najpopularniejszą opcją są zdecydowanie lokaty terminowe, które pozwalają bez zbędnego ryzyka zabezpieczyć finanse. Są one najchętniej wybierane z uwagi na prostotę zakładania – część z nich mnie wymaga nawet konta w banku. Solidne oprocentowanie w granicach 4% sprawi, że nasze pieniądze uchronią się przed inflacją, a przy tym będą dla nas skarbonką. Lokaty są o tyle motywujące, że większość z nich gwarantuje kapitalizację odsetek dopiero po upływie terminu – najczęściej kilku miesięcy, przez co wcześniejsze wypłacenie nie daje nam żadnego zysku.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja kont oszczędnościowe, które również cieszą się sporą popularnością. Tutaj bowiem odsetki naliczane są częściej, a dodatkowo mamy możliwość dopłacania i jednocześnie pomnażania swojego majątku. Są one nieco słabiej oprocentowane od lokat – wartość procentowa oscyluje wokół 3%.

W dłuższej perspektywie ciekawą opcją są fundusze inwestycyjne, które gwarantują zysk po upływie dłuższego czasu. Zakładane są one najczęściej na okres kilku lat, co wymusza na kliencie systematyczność działań i wstrzemięźliwość przed wydawaniem pieniędzy. Mniej popularne, aczkolwiek również ciekawe są polisolokaty i lokaty strukturyzowane.

Mnogość instrumentów finansowych skłania do oszczędzania pieniędzy. Odkładanie, co miesiąc danego procentu naszego wynagrodzenia jest niewątpliwie dobrym nawykiem, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Założenie jednego z instrumentów finansowych nie wymaga wiele wysiłku, a w dłuższej perspektywie daje niebywały komfort psychiczny.

Więcej na temat oszczędzania dowiesz się na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat.

Artykuł sponsorowany.
Treść reklamowa.

5 thoughts on “Bezpieczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

  1. Fundusze inwestycyjne nie są według mnie formą oszczędzania pieniędzy. Są formą inwestycji, według mnie nie do końca rozważnej. Niestety – powierzamy swoje pieniądze innym ludziom i pozostaje nam tylko trzymać kciuki, że będzie dobrze.

  2. Jesli ktos nie ma w zwyczaju oszczedzania pieniedzy to absolutnie nie nauczymy go z dnia na dzien korzystania z roznych produktow bankowych czy tez inwestycyjnych. Wszystko trzeba robic powoli, az sami stwierdzimy, ze wyrobilismy w sobie nawyk. Na poczatek proponuje wspomniana wyzej metode z moneta 5zl zl lub nawet mniejsza. Czasami sloik pelen monet 2 zl po kilku tygodniach moze nas zmobilizowac do odkladania wiekszych kwot i wiekszego zaangazowania w oszczedzanie.

  3. Z mojego doświadczenia wiem, że najlepiej jest oszczędzać na jakiś konkretny cel. Coś co znacznie nas zmotywuje do oszczędzania a z każdą uzbieraną złotówką będziemy mieć jeszcze większą motywację do dalszego oszczędzania. Później będzie się co raz milej patrzeć jak liczba na koncie bankowym będzie co raz wyższa i będzie zbliżała się do upragnionej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge