1

Droga do miliona

Dzisiaj w swoim wpisie chciałbym skomentować ostatni wpis kolegi z bloga studencki portfel pod chwytliwym tytułem PO ILU LATACH EUROPEJCZYK ZOSTANIE MILIONEREM. Zdecydowałem się napisać to co na ten temat myślę, tylko dlatego, iż uważam, że popełniono tam ogromny błąd logiczny i nie chciałbym by moi czytelnicy myśleli w sposób analogiczny do tamtego.

Kolega w swoim wpisie pokazuje ile lat należy przepracować w danym kraju by osiągnąć oszczędności rzędu 1 mln euro, następnie pokazuje plan oszczędnościowy i zastanawia się czy nie wyjechać za pracą za granicę. Niestety muszę stwierdzić, że w ten sposób myśli większość polaków, co obserwuje także w moim najbliższym otoczeniu. Czytelnicy ! Z taką filozofią dotyczącą zarabiania nie osiągniemy nic wielkiego. Jestem wręcz pewien, że po tych 134 latach nie odłożylibyśmy ani złotówki.

Cały proces zarabiania a także produkcji pieniędzy (w zasadzie po to pieniądze zostały wymyślone) polega na tym by nieświadomi ludzie dążyli do ich zarabiania poprzez prace. W rzeczywistości jest to pułapka bez wyjścia.
Pracujemy bowiem by wydawać.  Im więcej zarabiamy tym więcej wydajemy. Jak to jest, proszę powiedzcie mi, że mając pierwszą słabo płatną pracę potrafimy wydawać tyle by się utrzymać, a zaraz gdy dostajemy podwyżkę wydajemy dokładnie proporcjonalnie więcej. Powiecie pewnie, że podnosi się nasz standard życia, ale jest to błędne myślenie. Swój standard życia powinniśmy podnosić bez większego wkładu finansowego. Jak ? Kupując aktywa.

Nasz budżet jak i każdego innego człowieka na ziemi oparty jest o aktywa i pasywa.  Aktywami w tym przypadku będzie pensja z pracy, natomiast pasywami wszelkie źródła wydatków. Do czego dążyć ? Do kupna aktywów oczywiście.

Tytuł napisanego przez kolegę wpisu powinien brzmieć – Po ilu latach pieniądze zarobią dla nas milion ? To prawda, że pieniądz robi pieniądz, dlaczego więc nie inwestujemy w dochód pasywny ? Większość ludzi woli wcześniej wydać gotówkę a dopiero potem myśleć o konsekwencjach tego działania.

Istnieje pewna bardzo fajna książka traktująca o systemie finansowym wg poprawnej logiki myślenia.
Postaram się ją zareklamować w następnym wpisie.

One thought on “Droga do miliona

  1. Dzięki za link. Dzień po publikacji zmieniłem kilka wyrażeń. Ponieważ przedstawiłem w ile zarobimy ten milion. A nie ile odłożymy. Wykres przedstawia jedynie dane zarobkowe. Zauważmy, że w innych krajach, faktycznie zarabiamy więcej, ale samo utrzymanie (mieszkanie, jedzenie) jest o wiele droższe. Więc wykres z pewnością by się zmienił 🙂 Ja jak widziałeś, jestem za wyjazdami, ale nie na stałe, lecz np. Na okres wakacyjny, ewentualnie do zrealizowania celu. Wiele osób w internecie dowodzi, że w Polsce da się zarobić i odłożyć bardzo dużo pieniędzy. Warto do tego dążyć :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge