2

Poker nie tylko dla hazardzistów

Zasady Texas Holdem są łatwiejsze niż myślisz. Zapoznaj się z regułami obowiązującymi w pokerze, aby wraz z przyjaciółmi oddać się przyjemności wspólnej gry w karty.

Bardzo często poker jest kojarzony jedynie jako gra hazardowa. Prawda jest jednak taka, że jest to przede wszystkim zabawa, która może umilić wieczór w gronie przyjaciół. Najpopularniejszą odmianą pokera jest poker texas holdem – poniżej znajdziesz reguły oraz wskazówki dotyczące tego rodzaju gry, w której może brać udział co najmniej dwóch graczy.

Runda pierwsza rozpoczyna się od tzw. preflopa, czyli momentu, w którym dostajesz dwie karty. Kolejnym krokiem jest licytacja – jedna z ważniejszych części gry, gdy oceniasz czy to, co masz w ręce jest warte walki. Istnieje kilka opcji tego, co możesz zrobić w czasie licytacji. Rozwiązaniem które na pewno kojarzysz jest pasowanie, w pokerze zwane „fold”. Wykonujesz ten ruch poddając karty, kiedy zdecydujesz, że nie chcesz kontynuować gry i pragniesz opuścić daną licytację. Innym rozwiązaniem jest zakład, czyli bet. Może zrobić to którykolwiek z graczy który postanowi włożyć do puli np. 10 zapałek. Wszyscy którzy chcą nadal walczyć, muszą wrzucić do puli taką samą ilość – w przeciwnym wypadku będą zmuszeni spasować. Jeśli któryś z graczy wykonał zakład przed tobą (i masz takie możliwości) możesz go podbić, dokonując „raise” z 15 zapałek do 30. Wykonując ten ruch przyczyniasz się do tego, że sprawdzenie staje się droższe dla innych graczy. Jeśli nie będą w stanie kontynuować licytacji ze względu na brak środków, zostaną zmuszeni do spasowania. Zawsze też, jeśli ktoś przed tobą wykonał ruch jakim jest bet, masz możliwość sprawdzenia go. Zabieg ten nosi nazwę „call”. Jednak aby to uczynić, będziesz musiał dorzucić do puli równowartość zakładu. Oczywiście jak zawsze istnieje także opcja przeczekania. Jeśli nikt przed tobą nie dokonał zakładu, także możesz przeczekać i obserwować co stanie się dalej. Podstawową zasadą określającą kolejność brania udziału w licytacji, to poddanie się kierunkowi ruchu wskazówek zegara.

Koniec licytacji oznacza wyłożenie na stół trzech wspólnych kart nienależących do żadnego z graczy – ruch ten nosi nazwę flop. Dzięki temu każdy może zużyć je do stworzenia „ręki pokerowej”, na którą przypada pięć kart. Po tym etapie powraca licytacja, w której obowiązują te same zasady, co w pierwszej rundzie. Następnie dealer kładzie na stół czwartą kartę wspólną (tak zwany turn), która także może zostać wykorzystana do wzbogacenia tego co masz na ręku. Ci gracze, którzy nie wykruszyli się po drodze biorą udział w następnej (trzeciej) rundzie licytacji. Jej zakończenie prowadzić do rivera – piątej karty wspólnej, która znajdzie się na stole. Ona także może znaleźć się w twojej ręce.

Po wyłożeniu rivera na stół następuje ostatni etap, w którym istnieje opcja dokonywania zakładów. Pozostali w grze gracze pokazują swoje karty – jest to określane pojęciem showdown. Wtedy też okazuje się, który z zawodników ma najlepszą rękę pokerową i wygrywa. Tu jednak rodzi się pytanie, co decyduje o najlepszym składzie kart? Ważne jest to, że musi być ich pięć. Nie mniej, nie więcej. W pokerze występuje bardzo duża liczba kombinacji pozwalających na stworzenie układu pokerowego. Jednak ze względu na to, że prawdopodobnie dopiero poznajesz zasady pokera Texas Holdem, polecam otwarcie dowolnej strony z rozpisanymi układami – pomoże to w szybszym określeniu wygranego, a także w określaniu strategii licytacji. Wbrew pozorom poker texas holdem nie jest najłatwiejszą grą, z jaką przyszło ci się zapoznać. I mimo prostoty zasad, trzeba bardzo dużej ilości przegranych godzin, aby stać się przodownikiem rozgrywki. Teraz – kiedy już poznałeś zasady rządzące pokerem, zaproś znajomych i spróbujcie rozegrać kilka partii, aby docenić jak dużo zabawy jest w stanie ona dać.

Prezentowany wpis jest artykułem sponsorowanym

2 thoughts on “Poker nie tylko dla hazardzistów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge