2

Trudna droga do „czterech kółek”

W dzisiejszych czasach ciężko nam wyobrazić sobie życie bez samochodu, zwłaszcza gdy mieszkamy w mniejszej miejscowości lub na przedmieściach. Często jego posiadanie jest wręcz koniecznością. Co jednak gdy nagle pozostaniemy bez auta, a zakup nowego wydaje obecnie przerastać nasze możliwości finansowe? Jakie są rozwiązania?

Jeżeli mieszkamy w miejscu, do którego komunikacja publiczna nie dociera bądź dociera rzadko, nie mamy wyjścia – własny samochód to potrzeba najwyższej wagi. Bywa jednak, że posiadane auto odmówi nam posłuszeństwa, a znajomy mechanik bezradnie rozkłada ręce i doradza jedynie kupno nowego. A to przecież nie takie proste – choćby ze względów finansowych. Zastanawiamy się, co robić: czy zapożyczyć się u całej rodziny i wszystkich znajomych? Szukać jak najtańszej możliwości? A może zdecydować się na kredyt samochodowy? Warto rozważyć różne opcje.

Szukajmy okazji

Jeżeli nasza sytuacja finansowa nie jest zbyt dobra, najlepiej zdecydować się na zakup używanego auta. Należy być jednak przy tym bardzo ostrożnym. Idealnie jeżeli mamy możliwość odkupienia go od zaufanej osoby, kogoś z rodziny lub przyjaciela. Jeżeli jednak tak nie jest, nadal możemy dobrze trafić. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy cena oferowanego nam samochodu nie jest zbyt niska. To powinno wzbudzić nasze podejrzenia, gdyż może oznaczać, że również jego jakość pozostawia wiele do życzenia, a w przyszłości mogą nas niemiło zaskoczyć rozmaite ukryte usterki. Kolejną ważną zasadą jest, by przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze przetestować rozważane auto. Zabierzmy je do zaufanego znanego nam warsztatu. Przedtem jednak samodzielnie dokładnie mu się przyjrzyjmy – sprawdźmy wszystkie systemy, klimatyzację, obserwujmy kontrolki. Upewnijmy się też, że stan licznika nie został zaniżony. To wszystko jest bardzo ważne. Kupno używanego samochodu to duża oszczędność, należy być jednak jego dokonywaniu bardzo ostrożnym.

A może pożyczka?

Bywa jednak, że nawet zakup auta z drugiej ręki przerasta nasze obecne możliwości finansowe, a mimo to nie możemy odłożyć go na później. Co wtedy? Nie najgorszym rozwiązaniem może być udanie się do banku po kredyt na samochód. Jak go jednak wybrać? Na co zwrócić uwagę? Bogata oferta instytucji finansowych przeciętnego Kowalskiego może przyprawić o ból głowy.

Warto wiedzieć, że decydując się na pożyczkę, mamy wybór – pomiędzy tradycyjnym kredytem gotówkowym a takim przeznaczonym konkretnie na zakup pojazdu. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Te drugie pożyczki są z reguły o wiele niżej oprocentowane. Wynika to jednak z tego, że banki, udzielając ich, dodatkowo się zabezpieczają. W razie kłopotów ze spłatą auto może na przykład zostać przywłaszczone przez instytucję finansową. Do momentu uregulowania ostatniej raty nie wolno go więc sprzedać.

Biorąc kredyt na kupno pojazdu, warto zwrócić uwagę na podobne kwestie jak przy każdej innej pożyczce, a więc przede wszystkim na koszty. Istotne jest oczywiście oprocentowanie. Poza tym dowiedzmy się też, czy nie zostaniemy obciążeni żadną prowizją i czy w razie wcześniejszego spłacenia wszystkich rat bank nie nałoży na nas kary. Często gotową ofertę kredytową otrzymujemy bezpośrednio u dilera bądź w salonie, w którym chcemy kupić auto. Zmniejsza to oczywiście znacznie ilość formalności, ale pamiętajmy, że nie zawsze to ta propozycja będzie tą najtańszą. W tym wypadku zdecydowanie warto wysilić się na bardziej wnikliwe poszukiwania – by potem znacząco z tego skorzystać.

Artykuł sponsorowany

2 thoughts on “Trudna droga do „czterech kółek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge